2009. február 23., hétfő

Stúdióriport 3 - Minden, ami az elő-, és a háttérben van

- Milyen korosztályról szól az edzésprogram?

- Ami már elkészült, speciálisan az 5 és 12 éves kor közötti gyerekek sikerorientált képzéséről szól. Mivel sokat dolgoztam nagyobbakkal, tervezem a folytatás megírását is, azaz a 12 és 16 év közötti programrész megírását és publikálását is. A KIDDY11 program alkalmazása ugyan olyan sikerrel bizonyított itt is, mint a kisebbeknél, sőt, vendégedzőként tevékenykedve ott is gyors és látványos fejlődés mutatkozott már egyetlen alkalom után, ahol előtte nem a KIDDY11 módszertannal tanultak a gyerekek. A pozitív visszajelzések, és a tapasztalat azt mutatja, ezt a programot soha nem késő elkezdeni. Egyelőre most ott tartok, hogy megszervezzem a kisebb korosztály edzésprogramjának egy mindenki számára elérhető könyv formátumú kiadását, hogy van e erre akarat és lehetőség, még kérdés.

- Most hogy tűnik, sikerülni fog?

- Jelenleg, mint a portál kínálta egyedülálló adatbázis rendszer, mint a program könyv változata befektetőt keres. Bár szép számmal akad érdeklődő, valószínű a gazdasági helyzet is felelős azért, hogy mindez eddig nem született konkrét szerződés. Mi mindenkinek ugyan azokat a lehetőségeket tudjuk kínálni. Egy internetes portálról mindenki tudja saját cégének tekintetében, hogy mekkora előnyökkel bír, ráadásul a KIDDY11 európai szinten is rendhagyó szolgáltatással és tartalommal bíró weblap. Ami a könyvet illeti, kisebb lefedettséggel már kiadathattam volna, de én szeretnék országos terjesztést, elérhetőséget biztosítani a benne megírt tudásanyagnak, hiszen ez feltétele a program sikerének széleskörű elterjedésében. Fontos, hogy tudják a szülők, az edzők azt, hogy nem csak a most alkalmazott egyfajta szemléletmód és edzésmód van. Van alternatíva, ami ráadásul bizonyított és sikeres. Nem állítom, hogy ez az egyetlen és üdvözítő, de ha már kettőt ismer valaki, tud dönteni, neki melyik a szimpatikus. Persze az is elképzelhető, hogy a kettőből ötvöz magának egy harmadikat, és ez sokkal fontosabb, mint az, hogy egy az egyben átvegyen valamit, hisz saját lehetőségét, kreativitását is tudja így fejleszteni. Ha a könyv országosan megjelenik, a benne elhelyezhető hirdetések, illetve a könyvvel kapcsolatos interjúk, cikkek médiaértékét csak sejteni lehet.

- A Portál iránt említetted már a külföldi érdeklődést. Arra lennék kíváncsi, hogy neked van e tapasztalatod azzal kapcsolatban, hogy a magyar foci iránt van e, illetve mekkora a külföldi érdeklődés? Azt tudjuk, hogy 50-60 évvel ezelőtt Magyarország futballnagyhatalom volt, majd ezek után sajnos padlóra került. Mostanában azért vannak arra nézve pozitív példák, hogy igenis, megint kezdjük megállni a világban a helyünket. Jól látom?

- Igen, abszolút. Itt nagyon nagy segítség, hogy hazánk európai uniós ország lett, és a munkavállalási feltételek egyenlő jogot biztosítanak a magyar játékosok számára is unión belül. Régebben a nagyobb európai ligákban volt az a szabály, hogy unión kívüli játékos csak megszabott létszámban lehetett a pályán, és ilyenkor a Brazil és Argentin, a futballnagyhatalmak játékosai részesültek előnyben. Mióta az unióhoz tartozunk, nem jelent plusz feladatot egy nagyobb külföldi klubnak az, hogy magyar játékost foglalkoztasson, ezért megnőtt az érdeklődés magyar fiatalok iránt. Nemrég az U20-as Európa Bajnokságon harmadik helyezést ért el az 1989-es korosztály, és összességében is azt gondolom, vannak jelek arra, hogy a magyar foci még menthető.

- A Portállal kapcsolatban külföldi csapatokon keresztül nem próbálkoztál?

- Lehet szentimentális dolognak tűnik, de én magyar vagyok, ezt a Portált és ezt az edzésrendszert is magyar gyerekekre, a magyar futballra gondolva alkottam meg, első körben mindenképpen itthon szeretném elterjeszteni. Az a célom, hogy futballunkban a játékosok, szülők, edzők, csapatok között elinduljon az igazi fejlődés, megteremtődjön a közös kommunikáció és a közösen gondolkodás.

- Felötlött bennem, hogy klubokról, klubmegkeresésekről is beszéltünk, de a futballt kezdő hat-hét éves gyerekeket legegyszerűbb az iskolákon keresztül elérni, hiszen előbb utóbb mind beiratkoznak. Nyitottál az iskolák felé? Különösen a sportiskolákra gondolok itt.

- Jelenleg minden nappali tagozatos intézménnyel kapcsolatban állunk, egyelőre e-mailen keresztül. Havi rendszerességgel küldünk számukra hírlevelet, hiszen a Portálon futó „Jutalmazd meg Magad” Intézményprogramunk az iskolák számára is egy jó lehetőség. Lényege, hogy bárki, aki diákként nyer pályázatunkon, az nem csak magának, hanem annak az iskolának is nyer egy labdát, amelyben tanul. Az iskolának annyi a dolga, ha biztosabban szeretne hozzájutni a nyereményhez, hogy a hírlevélben található linkre kattintva kinyomtatja az adott hónap pályázati plakátját, és kiteszi az iskolában, így a gyerekek biztosan értesülnek a lehetőségről, és jó eséllyel indulnak is a pályázaton.

- Mi lesz a sorsa a pályázatra beküldött képeknek? A Portálon belül meg lehet őket valahol tekinteni?

- A nyertesek neve és a fotók is hónapról hónapra kikerülnek az un. „Büszkeségfal”-ra, itt, a régebbi pályázatok nyertes képei is láthatóak, azoknak a képeknek, amik nem értek el helyezést, már tervben van egy pályázati galéria, remélem hamarosan ez is felkerül a lapra.

- Annyi mindenről beszéltünk már a Portál, a könyv, a magyar futball kapcsán, de kicsit bővebben, ha magadat is bemutatnád..

- Ez elég hosszú történet de röviden összefoglalva 12 éve kezdtem el edzősködni, a budaörsi LIVER FC-nél, itt óvodásokkal foglalkoztam. Ez után a Budapesti Diákok SE-ben, majd a Vasas FC-nél tanítottam. Ezt követően 5 évig az Újpesti Torna Egyletben voltam, majd onnan kerültem át a Dalnoki Labdarúgó Akadémiához edzősködni.

- Ez valóban szép és mozgalmas pályafutás. Figyeltem, és a riport alatt legtöbbször többes számban beszéltél, főleg a Portállal kapcsolatban. Mi csináljuk, úgy gondoljuk - ebből egyértelmű, hogy nem egyedül dolgozol ezen a projecten. Dicsérjük meg azokat, akik melletted dolgoznak a KIDDY11 programban.

- Igen, és köszönöm is a lehetőséget. Szeretném megköszönni segítségét Felcser Krisztinának, aki a projectben jobb kezem, hiszen a lapon látható összes szöveg és design az ő „agyszüleménye”, illetve azt, hogy amit Krisztina kitalált, az szerkezetileg, programnyelven hogy működjön, az Drészer Károly webmesternek köszönhető. Remélem a lapra ellátogatva mindenki talál magának érdekes funkciókat, információkat, hasznos tudást, és új barátságok, új kapcsolatok születnek majd általa.

- Köszönöm az interjút, a rádióhallgatóknak pedig kellemes böngészést kívánok a KIDDY11 oldalain!


(2009.02.09. Pelikán Rádió – Riporter: Madarassy Anikó)


2009. február 16., hétfő

Stúdióriport 2 - Minden, ami az elő-, és a háttérben van

- A mai futballéletet gyakorlatilag az MLSZ irányítja. Sikerült velük kapcsolatot találni, vagy kialakítani, megvolt a fogadó készségük, vagy ne adj isten, konkurenciát látnak a te kezdeményezésedben?

- Ez egy nagyon jó kérdés. A Magyar Gyereklabdarúgó szövetség megalakulása 2008 nyarán megtörtént. Ennek a szövetségnek lenne a feladata, hogy a nagypálya alatti korosztályokat, tehát az 5 és 11 éves kor közötti gyerekeket, mint szakmailag, mint tömegbázis kezelésben mozgassa. A bennem dolgozó erős társadalmi felelősség azt diktálta, hogy felajánljam nekik a KIDDY11 rendszerét, hiszen ki más, ha nem ők kellene, hogy ezt működtessék? Hosszú hónapok nyűglődése után a januári közgyűlésen azt a határozatot hozták, hogy semmilyen módon nem kapcsolódnak a KIDDY11 programhoz, még olyan szinten sem, hogy a két weboldal esetleg bannert cseréljen egymással. Én úgy gondolom, hogy innentől kezdve nyilvánvaló: saját lábon kell állnunk. Sajnos ez a történet is arrafelé tolódik, hogy bár szeretné az ember ezt a valóban egyedi és hasznos ötletet itthon „elsütni”, de mivel helyben nincs érdeklődés, előbb-utóbb lépnie kell, mivel külföldről többen is jelezték már érdeklődésüket a rendszer iránt.

- És azok a klubok, akikről már beszéltél? Hiszen nyilvánvalóan elsősorban a kluboknak lenne érdekük, hogy az utánpótlásukat megtalálják.

- A klubok nagyon nehéz anyagi helyzetben vannak, pláne a gyerekfutballt illetően. Főleg a kiemelt, NB1-es kluboknál lenne nagyon nehéz, még erre is pénzt keríteni, ráadásul a Gyereklabdarúgó Szövetség elindított egy olyan versenyeztetési rendszert, ami ugyan nagyon jól ki lett találva, de a klubok, azt kell mondjam, hogy ettől függnek, így ezt tekintik elsődleges irányadónak. Nagyon nehezen lépnek bele új dolgokba, nehezen szakadnak ki ebből, mert központilag, nagyjából egész évben irányítva vannak. Megvan a versenyrendszer, megvan az a szakmai irányelv, amit csinálni kellene, ők ehhez tartják magukat, így a mi megkereséseinkre csak a legbátrabbak reagálnak - egyelőre. Másrészről nem nagyon értik, hogy ezt a rendszert miért nem a Gyereklabdarúgó Szövetség működteti, ezért várakozó állásponton vannak, hogy akkor most merre is fog alakulni ez a dolog.

- Beszéltünk ugye már portálról, programról, de tulajdonképpen miből, hogyan alakult ki a KIDDY11, mint név?

- Ez a magyar nyelv, a magyar észjárás szójátéka. A kiddy kölyköt, kissrácot jelent, vagyis 11 kissrác. De fordíthatom úgy is, hogy a 11 angolul leírva eleven, akkor a KIDDY11 eleven kölyköt, eleven kissrácot is takar. Ráadásul, aki látja a logonkat, annak egyből mosolyognia kell a bőgatyás kis cérnafigurán. Nekünk ez is volt a célunk, hogy ha valaki ránéz erre a portálra, akkor egyből egy mosoly, egy jó érzés töltse el, lássa azt, hogy ez egy gyerekközpontú és gyerekbarát történet, és ahol sok mindent megtalál, ami egy ilyen korú gyerek neveléséhez, fejlesztéséhez szükséges, nem csak a futballal kapcsolatosan, hanem az egészséges környezet, egészséges életmód kapcsán is.

- Én ránéztem, és tényleg csak gratulálni tudok, mert mint megjelenésében, mint a feltöltött tartalomban egy ritka jó portál, találtam én is olyan játékokat, amelyeket családdal, családon belül a gyerekekkel lehet játszani, az egészséges életmóddal összefüggő tartalmakat, vagyis tényleg nem csak szakmai információkat. De meg kell mondjam, nagyon jók a szakmai oldalak is. Nekem nagyon tetszett, hogy egyrészről a manapság közkedvelt társasági oldalak felé megy el, másrészt pedig nemcsak a gyerekek, a játékosok, hanem edzők, futballpályák, futballklubok is bemutatkozási lehetőséget kapnak.

- Azt mondják, régen azért is volt jobb a magyar futball, mert működött egyfajta grundrendszer. Hogy ezek a régi pályák megvannak-e, vagy nincsenek, azt nem tudom, de én a portálon lehetőséget nyújtok mindenkinek a MIAPÁLYA menüpontban, hogy feltehesse azokat a ma élő grundokat, pályákat, játszótereket ahol saját és környezetének futballélete folyik. Ezek nem kötődnek szükségszerűen klubokhoz, én magam is, ahol lakom, a városmajorban, a park játszótéri pályáján rendszeresen futballoznak gyerekek. Úgy gondolom, ezeket a most üzemelő pályákat össze lehet szedni, és ez az edzőknek megint egyfajta segítség, hiszen előre láthatják hol, és mikor játszanak majd a gyerekek. A gyerekek számára a lapon belüli közvetlen üzenetküldési lehetőséggel leszervezhető maguknak például az, hogy amikor nyaralni készül, és már tudja a helyet és a dátumot, rákereshet a MIAPÁLYÁ-n, hogy van-e ott focipálya? Játszik ott valaki? Tudok ott én is majd focizni? És máris útnak ered egy olyanfajta barátkeresés, sportbarátság kialakítása, ami kedvenc játékán, a futballon keresztül indul el, és ehhez bekapcsolódik a portálon a videó feltöltés lehetősége is. A helyileg máshol focizó gyerekekről a profiljukban bárki megtekintheti a magáról feltöltött videót, így a nyaraláskor becsöppenő alkalmi kis focista, akár előre fel is mérheti a helyi csapat, a játékosok szintjét. A gyerekek egymás közötti kommunikációja is messze mutat. Mikor egyikük azt mondja, „Te, délután felvesszük azt a dekázást? Felrakhatnánk a KIDDY-re” , és ezt hallja egy harmadik gyerek, és érdeklődik, ne adj isten el is megy velük, bár lehet, hogy focizni nem fog, de mindenképpen közösségben tölti el a szabadidejét, és olyan dolgokkal foglalkozik, ami az egészséges életmód felé viszi el a szabadidejét. A mai világban nagy szükség van rá, hogy irányelveket, jó irányelveket kapjanak a gyerekek.

- A weboldalon van egy on-line tanfolyam, melyet a saját programodból dolgoztál ki, erről szeretnélek pár szóban kérdezni.

- Ez a program a több mint tíz év edzői tapasztalatomnak és a hat éves kutatómunkának az eredménye. Az edzésprogramból nem csak on-line tanfolyam, hanem egy könyv is készült, mely éppen kiadót keres, és várja azt, hogy megjelenhessen. Gyakorlatilag azt szeretném ezzel a programmal elérni, hogy induljon be az a legendás edzők közötti kommunikáció, ami régebben megvolt, hiszen akkor az edzők leültek egymással, és nem, mint egy féltett kis titkot őrizték, hogy mit találtak ki, vagy azt hogyan alkalmazzák, hanem megbeszélték a dolgokat, és egymás ötleteiből építkeztek. Azt gondolom, hogy a weblap erre egy nagyon jó lehetőség az edzőknek, hogy az őket foglalkoztató kérdéseket feltegyék, hogy kommunikáljanak egymással, ki mit tud, vagy épp mit szeretne. Magának az edzésprogramnak egyetlen lényege van: hogy a gyerek érezze jól magát. Olyan edzést kell csinálni, amiben nem csak beszélünk róla, hanem tényleg figyelembe vesszük az adott korosztály fejlődés lélektani sajátosságait, a rájuk vonatkozó mozgástanulással, mozgásszabályozással összefüggő tudományos ismereteket, illetve, hogy hogyan épülhet ez bele a labdarúgásnak a speciális anyagába. Azok a csapatok, akiknél ezzel a programmal dolgoztam, kiemelkedő eredményeket értek el. Az edzésprogramban kreativitásra sarkalom a gyereket, ez által saját maga fogja magát nagyobb tempóra kényszeríteni, az edzőnek csak reagálnia kell erre, és felmérnie, hogy az adott lehetőségeken belül merre terelgesse a gyereket. Az edzésprogramban rejlő motivációs feladatokban a gyerekek sokkal nagyobb tempót diktálnak saját maguknak, mint amit az edző tudna nekik valaha is diktálni, és pontosan ez az oka, hogy az eddig a programban edzett gyerekek, a korosztályukhoz képest kivétel nélkül mind kiemelkedően teljesítenek.

folyt. köv.

(2009.02.09. Pelikán Rádió – Riporter: Madarassy Anikó)



2009. február 9., hétfő

Stúdióriport 1 - Minden, ami az elő-, és a háttérben van

Azt mondják, hogy Magyarország focinagyhatalom volt nem is olyan régen, és azt hiszem, sokan reménykedünk abban, hogy újra foci nagyhatalom lesz. Persze ebben a kérdésben nagyon fontos az utánpótlás helyzete, hiszen azok a gyerekek, akikben bízhatunk, azok talán csak most teszik meg az első rúgásokat.

Ma esti vendégünk Kun István, az utánpótlás helyzetének javítására tett nagyon érdekes kezdeményezésről számol be.

- A honlapotokon azt olvastam, kis focisták nagy forradalma. Ez egy program, nyilván kapcsolódik hozzá egy internetes portál, mint említettem. Honnan jött ez az egész ötlet, és mi az, amit szeretnétek megvalósítani?

- A kis focisták NAGY FORRADALMA egy jól hangzó szlogen, hisz végül is Magyarországon nagyon hosszú ideje beszélnek arról, hogy a gyereklabdarúgásban, illetve az utánpótlás labdarúgásban valamilyen érdemi változást kellene hozni. Én 10 éve vagyok utánpótlásedző és foglalkozom ezzel a témakörrel, ezért jól látom azt, hogy milyen változások, folyamatok zajlanak le e kérdésben. Azt gondoltam, hogy azt az eredményt, amit saját 6 éves kutatásommal elértem, itt az ideje közzé tennem valamilyen formában, és erre a legalapvetőbbnek az internet tűnt, így született meg hát a KIDDY11-kis focisták NAGY FORRADALMA.

- Mire irányult a kutatási munkád?

- A pályám során én is, mint minden edző, szembesültem a gyereklabdarúgásban jelenlegi kiválasztásának rendszerével, hogy milyen útmutatóak az irányadóak egy 6, 8, 10 éves gyerekről a tehetségének meghatározásával kapcsolatban, hogy eldönthessük: kell e vele például emelt szinten is foglalkozni, vagy nem. Erre irányultak a kutatásaim is a Magyar Testnevelési Egyetem doktori képzési körében, és végül a gondolkodási szint felmérésében találtam meg a számomra meggyőző mutatót.

- Lehet, hogy én nagyon rosszul látom, de mint focista gyerekeket nevelő gyakorló anyuka, az a tapasztalatom, hogy ha a szülő nem megy oda, ha a szülő nem viszi, akkor a gyerekek a helyi fociklubokból nemigen kerülnek feljebb. Ráadásul itt rögtön közbeszól az, hogy kinek mennyi pénze van ahhoz, hogy nagyobb klubokba, akár megyeszékhelyekre, akár Budapestre hordja a gyerekeket válogatásra, vagy edzésre.

- Igen, ez pontosan így van, és a Portálnak pontosan ez is az egyik alapvető célja. Nemtől, kortól, földrajzi adottságoktól, és anyagi helyzettől függetlenül, minden tehetséges gyerek megmutathassa magát a szakma előtt. A lapra olyan futballspecifikus regisztrációval lehet bejelentkezni, ami alapján a profiljában azonnal kiderül, mióta futballozik, hol futballozik, milyen poszton játszik, mit szeret benne, még azt is, melyik lábát használja, a profiljába pedig képeket és akár videót is feltölthet magáról, ahogy technikázik, trükközik. Tehát a lapon minden olyan, futballal kapcsolatos dolgot el tud magáról mondani, amivel be tudja bizonyítani a nagyközönségnek, hogy ő tehetséges. A KIDDY11 megteremti, hogy azok a klubok, akiknek nincs apparátusa a körzetén kívül eső kisebb klubok feltérképezésére, hogy elmenjen, vagy toborzókat szervezzen, az internet segítségével, on-line módon, a nap 24 órájában tudja keresni a neki kor, poszt és lakhely szerint megfelelő gyerekeket. Ezt megtámogatva működik egy olyan keresőrendszer (LESs), ahová az edző, vagy klubvezető be tudja írni, hogy 9 éves, ballábas támadó kell a csapatomba, ebben és ebben a megyében, vagy városban, és ez után, mivel a regisztrációban és a bővített profilban minden adata megvan a gyereknek, azonnali találatokat kap, és a kiválasztottaknak rögtön üzenetet is küldhet, azonnal kapcsolatba is léphet velük. A lap tehát nem csak a gyerekeknek akar segíteni, hogy megmutathassák a tehetségüket, hanem a kluboknak is, hogy hosszú és fárasztó szervezések helyett, „karosszékből” tudjanak első körben, de hatékonyan és célzottan keresni.

- Említetted, hogy edzősködsz, illetve több évig végezted a felmérési munkádat. Azt gondolom, ezek után neked jó rálátásod van arra, mennyire tehetségesek ezek a gyerekek. Véleményed szerint mikor kellene elkezdeni a valódi kiválasztást?

- A rendszer, ami alapján én dolgozom, abból indul ki, hogy feltettem magamnak a kérdést: „miért is szeret egy gyerek futballozni?” A gyerek azért szeret futballozni, mert lejön és gól akar lőni, örömet talál a fociban. Az egész kiválasztásnak, a gyerekfutballnak az a lényege, hogy maga a gyerek örüljön, sikerélményhez jusson. A kiválasztás már az első edzésen elkezdődik, hiszen a gyereknek úgy kell hazamennie, hogy anya, apa, én futballozni akarok, tehát nem lehet egy olyan csapatban, ahol nála sokkal gyengébbek, vagy sokkal erősebbek játszanak. Hasonló képességű gyerekek a csapatban egymást tudják motiválni, húzni, bíztatni, így egymást juttatják sikerélményhez. Én úgy gondolom, hogy alapszinten a kezdetektől, akár úgy is, hogy csapaton belül kiscsoportokra elosztjuk őket, de valamilyen szelekciót kell alkalmazni, azért, hogy a gyerek hozzájuthasson a már említett sikerélményhez.

- És te hány éves kortól gondolod, hogy érdemes a gyerek futballképességeit figyelemmel kísérni?

- Gyakorlatilag ma már 5-6 éves koruktól elkezdik a szülők futballra járatni a gyerekeket, van rá lehetőség ovifoci szinten. Nagyon egyszerű fizikai jelei vannak annak lemérésére, hogy valakinek megvan e a kellő affinitása a „lábbal való labdarúgásra”, úgymond. Azt értem ez alatt, hogy a lábfej akaratlagos mozgatását az első pillanatokban fel lehet mérni egy egyszerű gyakorlattal. Ha egy olyan óvodáskorú gyerek felé gurul a labda, akinek van affinitása, akkor lábbal érinti a labdát. Ha ez nincs még meg, akkor leguggol, és egyszerűen megfogja, vagyis kézzel állítja meg a labdát. De jó teszt a szabad játék is, engedjük őket játszani. Meg fogjuk látni, hogy egyes gyerekek nézik, és nem szállnak be a játékba. Vannak, akik szaladnak a pályán, de különösebben nem fognak a labdához érni, vagy mások megszerzik a labdát, de ha szerelik őket, azt sem bánják, nem küzdenek a labda visszaszerzéséért. És lesz egy csoport, ami folyamatosan arra törekszik, hogy nála legyen a labda, akik ha elvesztik, azonnal vissza akarják szerezni. Ezek alapján az első edzéstől fel lehet állítani a már említett kiscsoportokat. Sajnos nem mindenhol van erre lehetőség, már, hogy megbontsuk a csapatot, de mindenképpen figyelnie kell erre az edzőnek, és ha látja a különbségeket, lehetőséget kell adnia a gyerekek számára, hogy a szintjüknek megfelelő feladatokat végezhessenek, tehát megteremteni, hogy az edzésen minden gyerek sikerélményhez jusson.

folyt. köv.

(2009.02.09. Pelikán Rádió – Riporter: Madarassy Anikó)

Gyerek-steril magyar foci?

Utánpótlásedzőként több mint 10 éve edzősködöm különböző szintű csapatok eltérő korosztályainál.

Saját tapasztalatom az, hogy a 12 év alatti gyerekekkel nem törődnek kellőképpen a klubok. Mintha szükséges rossznak tartanák. Gyakran azt érzem, ha nem lenne a szülők odaadása, már talán nem is lenne hazánkban gyerekfoci. Több helyen is láttam, hogy egy-két lelkes szülő – aki megteheti – hajlandó a gyereke kedvéért akár egy egész csapatot fenntartani, de azt gondolom, ez így nem normális, ennek nem így kellene lennie.

Az edzők ezekben a korosztályokban sem erkölcsileg, sem szakmailag, anyagilag meg főleg nincsenek megbecsülve. Csoda-e, hogy sokszor a legképzetlenebb edzők foglalkoznak a focira legfogékonyabb korosztállyal?

Én pontosan e miatt, több év kutatómunkával saját edzésprogramot fejlesztettem ki kifejezetten ennek a korosztálynak. Szívvel, lélekkel, szeretettel és sikerrel edzem a gyerekeimet. De belülről ismerve és átlátva a rendszer hiányosságait, mára a helyzetet elkeserítőnek vélem, itt az idő a cselekvésre.

Ha úgy véled, kompetens vagy a témában, őszintén érdekelnének a tapasztalataid.
Ha rajtad múlna, Te hogyan oldanád meg azt a problémát?

2009. február 8., vasárnap

Hogyan válassz futballcipőt?

„A futball akkor jó, ha ösztönös, szívből jövő. Majd utána beszélhetsz, de a mérkőzésen csak játssz!”

Barry Hulshoff


Azonban a maximumot, csak igazán jó felszerelésben tudod kijátszani Magadból.

Az alábbi pár tanács abban igyekszik segíteni Neked, hogy könnyebben megtaláld minden profi futballista elengedhetetlen társát, a nagy gólok, a zseniális cselek alapvető segítőjét:

A TÖKÉLETES FUTBALLCIPŐT!


Te fogod hordani – Neked kell dönteni!

A futballcipő vásárlásnál alapvető fontosságú a lábadhoz illő méret kiválasztása.

Ne engedd az esetleges kísérőidnek, szüleidnek, barátoknak, hogy beleszóljanak a választásodba. Egy rossz cipő tönkre teheti játékodat a pályán!

Mivel az emberi test aszimmetrikus, a jobb oldal nem tükörképe a balnak, tehát lábfejünk sem egyforma. Ha focicipőt vásárolsz, mindig, mindkét cipőt próbáld fel, még a boltban.

Fontos bekalkulálnod: mindegy, miből készül egy cipő, az első játék alkalmával biztos, hogy engedni, tágulni fog valamennyit.


Ahány ház – annyi szokás

A labdarúgó játékosok szokásai eltérőek.

Van, aki két zokniban, van, aki csak egyben, van, aki egy zokniban és egy sportszárban játszik, és van, aki gyógy talpbetétet vagy egyéb kiegészítőt, mondjuk bokavédőt használ. Bármelyik csoportba is tartozol, a focicipő vásárlásnál mindig vidd magaddal a vastag zoknidat vagy sportszáradat, és azzal együtt próbáld fel a kiválasztott cipőt. A vastag zokni vagy sportszár használata miatt, akár egy számmal nagyobb cipőre is szükséged lehet!

Ha otthon felejtetted a sportszárat, kérj az eladóktól próba sportszárat, mert lényeges, hogy úgy próbáld fel, ahogy később játszani fogsz benne. Ha már rajtad mindkét cipő, állj fel benne! Mozogj, helyezgesd a testsúlyod, hogy érezd, milyen lesz az új cipőd játék közben?

Ha a bolt nagysága engedi, kocogj, sprintelj párat, sőt! Kérj egy labdát az eladótól és próbáld ki, hogy szuperál az új szerzeményed? Dekázgass, rúgj egyet, kettőt, mozogj kedved szerint úgy, mintha a pályán lennél. Hamar kiderül, hogyan illeszkedik a lábadra a cipő, és mennyire érzed a labdát benne. Ha még sem jól választottál, még mindig ott a lehetőség, hogy másik cipőt vegyél.

Az árcédula fontos – de nem lehet a legfontosabb

Ha rendszeresen focizol, elengedhetetlen Számodra a kiváló minőségű cipő.

A megfelelő futballcipő kényelmes, jól párnázott, tökéletesen illeszkedik a lábadra és jó a szellőzése.

Fontos szempont a tartósság, hiszen egy jó cipő nem mehet szét a lábadon, pár hét alatt.

Ha többféle pályán is játszol (terem, műfű, salak), és megteheted, válassz cipőt minden terepre külön-külön. Nagy kockázat teremcipőben játszani a műfüvön / salakon, mert ezzel növeled a sérülések esélyét.


Fűzz és fuss!

Sokaknak eszébe sem jut a cipőkötés fontossága, pedig nem elhanyagolható dolog.

Akkora jelentőséggel bír egy megfelelően megkötött cipőfűző, akár egy sportszár vagy egy bokavédő használata.

Egy jól megkötött cipőfűző is befolyásolhatja a méretet, fűzőtől függően akár fél számmal nagyobb cipőre is szükséged lehet.
Focicipők esetében kétféle fűzési mód az elterjedt: a hagyományos fűzés és az aszimmetrikus úgynevezett "oldalfűzős" rendszer.
Biztos találkoztál már olyan focicipővel, melynél a fűzőrendszert "elrejtették". A cipőfűzés itt is ugyanolyan fontos dolog, mint a többi cipőnél, az ilyen cipőknél a fűzőt kizárólag a jobb labdaérzékelés érdekében rejtették el szem elől.

Tiéd a legjobb cipő, amit csak választhattál?

De a történet itt nem ér véget - azért, hogy sokáig szolgáljon, folyamatosan tenned kell.

Edzés vagy meccs után mindig tisztítsd le nedves szivaccsal a felsőrészét és a talpát is, és utána töröld szárazra.

Amennyiben bőr felsőrésze van cipődnek, nem árt heti rendszerességgel a tisztítása után kibokszolni. Figyelj, hogy a táskádban, vagy a szekrényben úgy tárold, hogy ne sértse fel semmi.

Ügyelj az épségére, így sokáig élvezheted majd az új, profi futballcipőd minden előnyét, és kényelmét!


A választék hatalmas..

Íme néhány igazán jó focicipő - a teljesség igénye nélkül.


NIKE

A NIKE Tiempo vonalas cipői bőrből készülnek, hagyományos vonalvezetéssel. Többnyire fekete felsőrész jellemzi, de olykor előfordul fehérben is. A Tiempo arca Ronaldinho.

A T90 vonalnál a cipő felső része szintetikus anyag, jellemző rá az aszimmetrikus fűzési rendszer. A T90 jelentése, teljes 90 perc a pályán – ez a kényelemre hívja fel a figyelmet. A T90 arca Rooney.

A Mercurial Vapor vonal csoportjába tartoznak a csatárok legkedveltebb cipői. Jellemzői a könnyű súly (a legkönnyebb focicipő 196 gr!) és a szintetikus felsőrész. Mivel tökéletesen illeszkedik a lábra, ezáltal nagyon keskeny. A Mercurial Vapor arca Cristiano Ronaldo.


ADIDAS

Az Adidas Predator cipők a tiszta játék képviselőihez szólnak, az erő dominál bennük, általában bőrből készülnek. Ezek a legkényelmesebb Adidas focicipők. A Predator játékosai Beckham, Ballack, Vieria, Xavi, Lampard, és Horvath.

Az F50 Unit az aréna ördögeinek készült. A legkönnyebb Adidas cipők taroznak ide, szintetikus felsőrésszel, csatároknak ajánlva. A talpfajták, stoplik variálhatóak. Az F50 Unit játékosai Messi, Robben, Podolski, Adebayor, Cissé, Sándor, és Dzsudzsák.

Az AdiPure cipők az elegáns játékosok kedvencei. Bőrből készült, klasszikus, letisztult forma jellemezi, a Copa Mondial örökségét folytatja. Az AdiPURE játékosai Kaka, és Del Piero.


PUMA

A Puma V 08 Tricks gyors játékosoknak, csatároknak készült, a cipő formáját a teljesítmény határozza meg, jól idomul a lábfejre.

A V-Konstrukt energikus játékosoknak ajánlott, ultra vékony bőr felsőrészével a lábfej formájához igazodik, tökéletes tapadású stoplikkal van ellátva. A V-Konstrukt játékosai Buffon, Hildebrand, Eto’o, Hleb és Ljunberg.

A King vonal tipikusan irányító játékosoknak készült, a gyorsaság és kényelem ötvözetével.

Egypercesek


Lakatlan sziget

Egyszer történt egy hajótörés, amit csak egy ember élt túl. Őt a víz egy lakatlan sziget partjára vetette. Abban reménykedett nap mint nap, hogy jön és megmenti valaki. Mindennap kémlelte a horizontot, hátha meglát egy hajót, de hiába. Végül, beletörődve sorsába, épített magának egy kis kunyhót a szigeten.
Aztán egy napon, amikor elment halászni, hogy legyen aznapra is mit ennie, szörnyű dologra ért vissza. Az egész kunyhó lángokban állt! Teljesen elégett, úgy, hogy csak hamu maradt belőle. A hajótörött teljesen elkeseredett. Nemcsak hogy hajótörést szenvedett, de mire beletörődött sorsába és épített magának egy kis zárt menedéket, az is oda lett.
,,Hogy történhetett ez velem? Miért?? Pedig már kezdtem megbarátkozni az egyedüllét gondolatával, és olyan jól éreztem magam ebben a kis kunyhóban, mivel érdemeltem ki ezt a rosszat? - kiáltott elkeseredetten.
Másnap kora reggel, amikor a sírástól elgyötörten felébredt, látta, ahogy kiköt egy hajó.

Nem hitt a szemének! Amikor felszállt, megkérdezte a kapitányt, hogy honnan tudták, hogy ő ott van.
,,Abból a nagy füstből, amit csináltál. Abból láttuk, hogy van itt valaki a lakatlan szigeten." - felelte a kapitány.


A kiskutya
Egy kutyatenyésztő hirdetést adott fel, mivel 9 kölyökkutyája született.

Egyik nap jött egy kisfiú.
- Csókolom, bácsi! Van egy kis gyűjtött pénzem, mert már nagyon régóta szeretnék kutyát. Meg szabad néznem őket?
- Természetesen. Gyere velem hátra, most éppen a házukban vannak, de kihívom őket, - válaszolta a tenyésztő.
Ahogy szólt nekik, rögtön kiszaladtak a házukból és hozzájuk futottak. Teli voltak élettel, vidámsággal csak úgy süvített a kis fülük a szélben és oda-vissza előzgették egymást.
De egy a sok közül lemaradva, bicegve botorkált ki a kis házikóból. Szegényke nem tudott úgy futni, mint a többi kölyök, mert sántán született.
Ahogy a kisfiú meglátta ezt a kiskutyát, felcsillant a szeme és így kiáltott:
- Őt kérem!
- Ó, aranyos tőled, de ő nem fog meggyógyulni. Soha nem fog tudni úgy futni, mint a többi kölyök, és így csak nehézkesen fog veled játszani. Hallgass rám, jobb ha inkább nem őt választod,- reagált rá a tenyésztő.
Erre a kisfiú megfogta a bal nadrágszárát, és felhúzta a combjáig.
A tenyésztő döbbenten látta, hogy lábprotézise van. Szóhoz sem jutott.
- Bácsi kérem, hadd vegyem meg azt a sánta kutyát! Én sem tudok úgy futni, mint az iskolatársaim. Szükségem van egy megértő társra, aki együtt tud érezni velem! - fakadt ki magából a kisfiú.
A tenyésztő megfogta a sánta kiskutyát és a kisfiú kezébe tette.
- Köszönöm! Mennyit kell önnek fizetnem, bácsi? - kérdezte kíváncsian a kisfiú.
- Semmit. A Tiéd. A szeretetért nem lehet pénzt kérni, ahogy megvásárolni sem. Légy vele boldog!


Tengeri csillagok
Egy idegen napszálltakor a néptelen Mexikói tengerparton kószált. Séta közben észrevett egy másik férfit a messzeségben. Közelebb érve látta, hogy az odavalósi illető fáradhatatlanul hajladozik, és valamit a vízbe dobál.
Miután még inkább megközelítette, megállapította, hogy a mexikói a dagály által a partra mosott tengeri csillagokat szedegeti össze, és egyenként visszahajítja őket az óceánba.
Barátunk elképedt.
- Jó estét uram! - Szólította meg a férfit-, azon tűnődtem, hogy min fáradozik itt.
- Visszadobom a tengeri csillagokat a vízbe. Tudja a dagály partra vetette őket, a ha nem segítek rajtuk elpusztulnak víz nélkül.
- Értem, dehát százával hevernek itt a fövenyen! Ekkora tömeget nem tud visszajuttatni a vízbe. Meg aztán gondoljon csak bele: nyilván ugyanez a helyzet végig a parton, sok száz kilométeren át!
Akárhogy töri magát, nem lesz látszatja a munkájának.
A mexikói elmosolyodott, lehajolt, felvett egy újabb tengeri csillagot.
- Ennek az egynek mégsem mindegy!

Azzal a hullámok közé dobta.

2009. február 7., szombat

On-line Utánpótlás Futballedző Tanfolyam - részletek

Rengeteg levelet kaptam, melyben arra kértek, küldjek bővebb anyagot a KIDDY11 oldalán található On-line Utánpótlás Futballedző Tanfolyamról.

Az alábbi bemutató anyagot e kéréseitekre tekintettel állítottam össze.Remélem, hogy a leckékből kiemelt, és az alábbiakban közzétett részletek segítenek majd eldönteni, hasznos lehet e Számodra is a 7 hetes tanfolyammal elsajátítható elméleti és gyakorlati tudásanyag.



1. lecke

Alapelv, hogy az emberi élet szakaszai nem felcserélhetőek, nem átugorhatóak, azokat minden ember a megfelelő sorrendben járja végig élete során.

Ezért tévedés bárkinek is azt gondolnia, hogy a hatékonyság, a gyorsabb eredmények érdekében átugorhatja, vagy megcserélheti a fejlődési szakaszokat.

Igaz, megfelelő képzéssel, edzéssel, az egyes szakaszok fejlődési ütemei felgyorsíthatóak, de ahhoz, hogy ezt Te is megtehesd – hogy tudd, a hatékonyság érdekében mely életszakaszban milyen feladatokkal lehet a gyerekek optimális fejlődését biztosítani –, elengedhetetlen a fejlődéslélektan törvényszerűségeit ismerned.

Egy jól érzékelhető példa erre, hogy kisiskolás korban a gyerekek erkölcsi érzéke igen erős a szabályok betartása, betarttatása terén.

Erre kiemelten figyelj! A rossz utasítást is megmásíthatatlan szabálynak tekintik, és akkor is betartják, ha annak hibássága mindenki más számára egyértelmű!

Mondok erre egy nagyon egyszerű példaesetet.

A mérkőzésen az edző azt mondja a 7 éves Daninak: „Dani, Te a jobb szélén játszol a vonal mellett!”. Dani odaáll, mert az edző azt mondta, hogy az a szabály, hogy ott kell játszania. Mikor két méterre Danitól a pálya közepe felé gurul a labda, Dani nem megy oda, mert a szabály szerint neki a vonal mellett kell játszania. Az edző korhol, kiabál, amit Dani nem ért. Azt gondolja: „Hiszen jól tettem a dolgom, a vonal mellett játszottam!”.

Az edző nem vette figyelembe, hogy Dani a művelet előtti szakasz gondolkodás szintjén még nem tudja elképzelni azokat a történéseket, amelyek nincsenek jelen, így ebben a szituációban össze fog zavarodni, mert nem érti, mit rontott el. Ha az ilyen jellegű helytelen utasítások és az utána jövő szidások, korholások tartóssá válnak, a gyerekek egyre inkább kedvetlenek, frusztráltak lesznek. Rosszul fogják magukat érezni, ha focizniuk kell, elszoknak az edzésekről, akár teljesen meg is utálhatják a labdarúgást (bővebben is olvashatsz erről, a tanfolyam következő, „Frusztrációs fal” c. tananyagában). Olyan utasításokat adj a gyerekeknek, amelyek nagy mozgásteret adnak nekik, de mégis tartalmazzák azokat a technikai-taktikai elemeket, amelyek jellemzőek erre a korosztályra. Támadásban például, inkább így fogalmazz: „Dani, ha nálad van a labda, cselezéssel, labdavezetéssel próbálj eljutni az ellenfél kapujáig és rúgj gólt! Ha nem tudod tovább vinni, próbáld meg lepasszolni annak a játékostársadnak, aki tovább tudja vinni a kapu felé a labdát!” Ez a szabály arra ösztökéli Danit, hogy direktbe, kezdeményezően játszon a támadásban. A szabály rákényszeríti őt, hogy vállalkozzon, vállalja fel annak a felelősségét, hogy nála van a labda, neki kell megoldani a helyzetet!

Persze előfordul, hogy hibázik, de semmi gond: a hiba a tanulás része!

Sosem szabad leszidni, megdorgálni ilyenkor a srácokat. A hibát inkább használd fel példaként, ezzel vezetve rá őket a helyes megoldásra. Edzőként ezt tudatosítani kell a szülőkben is, mert elvárásaikkal ők gyakran az edzőknél is nagyobb terheket raknak a gyerekekre.

Fontos! Ami egy felnőttnek természetes és logikus, az egy kisiskolás gyereknek még nem az, ő még koránt sem tart ott a gondolkodás színvonalában, ahol egy felnőtt.


2. lecke

Sokszor túl elfoglaltak vagyunk.

A hétköznapok pergő eseményei közt gyakorta hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, figyelmen kívül hagyni az életkori sajátosságokat, és többet követelünk a gyerekektől, mint aminek meg tudnak felelni, amit végre tudnak hajtani.

Focimeccsen nem ismeretlen kép: a szülők, rokonok, a nagybácsik vagy unokabátyák, és maguk az edzők is, pálya széléről nézve a játékot, folyamatosan bekiabálva, emelt hangon utasítgatva, vagy épp korholva a gyereket. A folytonos ellenőrizés és elvárás miatti nyomástól a gyerekben felgyülemlő feszültség, lassan, de biztosan kiölheti a benne élő egészséges motivációt.

Rengeteg edzőt kísértem figyelemmel az elmúlt 10 év utánpótlás focijában.

Jót, rosszat egyaránt. Sajnos a tapasztalatom az: sokuk nem ismeri a gyermekeket, nincs tisztában a tanfolyam előző anyagában leírt fejlődési szakaszokkal, nem tudják, hogy mi várható el egy adott korú gyermektől. Ellentmondást nem tűrő vezetési stílusukkal megszabják a gyereknek, mit mikor tehet a pályán, és amikor a valóság nem az ő elképzeléseik szerint alakul, nem ritkán torkuk szakadtából ordítanak.

Pedig a gyerek csak azt teszi, azt teheti, amire megtanították őt.

A gyerekek csak azt képesek a meccseken megtenni, amiket az edzéseken már begyakoroltak.

A számára még értelmezhetetlen helyzetben a gyerek tanácstalanul áll, és felmerül benne a kérdés: ”Miért kiabál velem az edző bácsi?” Ebből az értetlenségből félelem, abból harag, s legvégül ellenszenv válik. Az edzők egy része – tisztelet a kivételnek – hajlamos magára koncentrálni, hogy ő maga mekkora edző, milyen bonyolult gyakorlatokat tud kiötölni, micsoda csodálatos játékszisztémát, felállási formát talált ki. Az azonban sokszor nem szempont, hogy ez jó-e a játékosainak, képesek-e megvalósítani a feladatot. Mi történik, ha nem? Jöhet a hárítás a gyerekek felé, jöhet megint a kiabálás.

Az edzők a mérkőzéseken legtöbbször szinte, mint szurkolók vesznek részt.

Megtörtént eseményekre reagálnak, ezzel semmilyen támpontot nem adnak fiatal játékosaiknak a jó megoldáshoz, csak a frusztrációs falat építik a gyerekekben, akik a félelem miatt végül már inkább nem is lépnek önállóan semmit.

A klasszikus példa: „Miért nem passzolsz már?! Hányszor mondjam már, hogy passzolj!“ Ez az egyik legjellemzőbb bekiabálás az edzők részéről. Azonban e helyett azt kellene tudatosítani a gyerekben, hogy mivel ő játszik bent a pályán, így csakis ő tudja eldönteni, mikor passzoljon és mikor ne!


3. lecke

Egyetlen biztos pont van az életünkben, ez a változás.

A differenciális tanulás a változás fontosságára világít rá.

Minden élő szervezet – így az ember is - stabilitásra törekszik, a fejlődés, növekedés folyamatában azonban a stabil és az instabil helyzetek időről időre váltogatják egymást.

Így van ez a futballban is. A mérkőzésen szüntelenül változó körülmények, játékhelyzetek között az a csapat nyer, amelyik ritkábban kerül számára instabil helyzetbe, jobban tud alkalmazkodni, vagy a kialakult instabil helyzetből hamarabb el tudja érni a stabilitást.

A differenciált tanulásra alapozott feladatok segítségével nem csak a fizikai képességeket, de a gondolkodás képességét is fejleszted a gyerekeknek!

A tanfolyam ezen leckéjében részletesen leírt 3:1 elleni játékokban a képességfejlesztésből már taktikai elem válik, mert a gyerekek a térbeli tájékozódásukkal megtanulják, hogyan tudják kihasználni az üres területeket is játékra, ráfutásra.

A kinesztetikus képességük segítségével a labdát különböző szögekben, különböző távolságokra is pontosan eljuttatják. Ritmusérzékük segíti őket abban, hogy időben tovább játsszák a labdát, és időben elinduljanak a megfelelő területre. Kihasználják egyensúlyérzéküket az elindulásoknál-megállásoknál, a test-, és indulócseleknél, helyezkedő mozgásoknál.

És észrevétlen megtanulják, mindezeket a konkrét műveleteket játék közben sorrendbe helyezni!

Önkéntelen, de már maguk választják ki, a támadás érdekében legmegfelelőbb végrehajtási megoldást. A gyerekek a feladatok során, látványos fejlődésen mennek keresztül a konkrét műveletek sorba rendezésében és osztályozásában. Ez lesz segítségünkre, hogy átjuttassuk őket a formális műveletek szintjére.

A leírt példagyakorlatokban már nem azért fog a gyermek az üres bójához futni, mert a labda mozgását figyelve úgy véli, neki oda kell futnia, hanem mert belátja: csak akkor tudja megkapni a labdát, ha odafut az üres bójához!


4. lecke

„A stílus az egyetlen olyan igazi luxus, amit bárki megengedhet magának, függetlenül attól, hogy mennyi pénze van. Ez olyan dolog, ami velünk született és tanulható, feltéve, ha meg van hozzá az emberben a kellő intelligencia!” (Giorgio Armani)

A stílus oktatása stílustechnika segítségével történik. Ennek során a játékos akaratlanul is megtanulja azt a kultúrát, azt a játékfelfogást, amibe beleszületett, és amit képviselnie kell. A stílustechnika célirányos formaelem kiválasztás, válogatás, elrendezés eredménye - súlypontot, hangsúlyt képez az oktatandó labdarúgó technika széles tárházában.

A mai futballsport megkívánja, hogy a felnőtt focisták vállalkozó szellemű, támadó felfogású és agilis játékosok legyenek – világszinten ezt diktálja a játék irama és színvonala is. A magyar labdarúgás újra felemelkedéséhez elengedhetetlen a visszatérés az alapokhoz. Csak így van esélye a mostani utánpótlás korosztályból kiképezni, a komoly eredményeket elérő stílusos futballistát, a mai kor elvárásainak maximálisan megfelelő labdarúgó játékost.

A tanfolyam stíluselmélet tananyaga, a klasszikus magyar futballstílus modern változatának elméleti tanítása – középpontban az utánpótlásképzéssel.


5. lecke

Napjainkban minden sportág, ezen belül a labdarúgás is rohamléptekkel fejlődik.

Ezért a gyerektehetségekkel kapcsolatban külön ki kell hangsúlyozni, a korai felismerés és kiválasztás fontosságát.

Nagy öröm ez a fejezet azért is, mert remek alkalmat kínál mindannak az edzői tapasztalatnak az összefoglalására, ami az elmúlt években felgyülemlett a nemzetközi futballszakma berkein belül.

Az edzői tapasztalatokat – amit egy gyakorlott edzői szem lát –, megkísérelhetjük laboratóriumi körülmények között is modellezni. Ám általános vélemény, hogy a valódi megoldást a gyakorlatban találni a tehetségek-felismerése és kiválasztása témakörében. A tudomány eredményei „pusztán” azt a szükséges hátteret adják, amivel meggyőzően alátámasztható az edzői vélemény és tapasztalatokat.

Az ebben a leckében leírt és elsajátítható tapasztalatokat minden szülő, edző, nevelő sikerrel alkalmazni tudja saját feladatai, munkája közben.

Ahogy már említettem, mára kiemelkedően fontossá vált a sportág tehetséges fiataljainak korai felismerése és kiválasztása. Az átlagon felüli képességű gyerekek kiválasztására azonban nem alkalmas a jelenleg használt, egyszeri mérésen alapuló egyalkalmas teszt, mert eredményei nem nyújtanak teljes körű rálátást, kevés képességfaktort tudunk egy időben mérni. A tehetség felismerése közös felelőssége mindannyiunknak. Azért, hogy ezek a fiatalok ne kallódjanak el, tisztában kell lennünk a kiválasztás hosszabb, bonyolultabb, de megbízhatóbb folyamatával.

A 9-11 éves korosztály kiválasztásánál például döntő tényező, hogy a konkrét vagy a formális gondolkodás szintjén áll-e a gyerek.

Ennek mérésére nagyon jól alkalmas a következő teszt:

Egy 10 méter átmérőjű körre, kilenc bóját helyezz, egymástól egyenlő távolságra. A kilenc bójához állíts nyolc gyereket, így egy bója üresen marad. Az egyik gyereknél labda van, amit egy érintésből tovább kell játszania bármelyik társának, kivéve a közvetlenül mellette állókat. A passzolás után az üres bójához kell futnia. Az számít sikeres feladat végrehajtásnak, ha egy érintésből pontosan passzol a társának, és időben elindul az üres bójához. Ajánlott videokamerával rögzítened ezt a feladatot, majd elemezd a felvételt a következő kritériumok alapján: egy érintésből pontos volt-e a játékos átadása, illetve időben és jó helyre futott-e? Nem elég érzékelniük azt, hogy honnan fog jönni a labda és hol van az üres terület, hanem ismerniük kell a szabályt. A szabályt, ami nem más, mint, hogy annak a helyére kell futniuk, akitől a labdát kapták! Ott lesz az üres terület, hiszen onnan fut el a passzolás után a társ. Ha nem ismeri a szabályt, akkor csak azt látja, hogy pillanatnyilag hol van az üres bója, és oda fog elindulni a passzolás után, és csak útközben veszi észre, hogy az előtte passzoló társa már elfoglalta azt. Ilyenkor vagy irányt váltva keresi az üres bóját és odafut, vagy az előre kiszemelt bójához fut annak ellenére, hogy ott már van valaki.

6. lecke

Az egészséges, aktív sportot is segítő táplálkozással kapcsolatos kérdések megválaszolása, nagy felelősség mindenkinek, aki gyerekekkel foglalkozik.

Különösen, ha maga a gyerek fordul feléd tanácsért. Légy akár szülő, edző, tanár, ha elsajátítasz néhány alapvető táplálkozástudományi ismeretet, és szem előtt tartasz pár egyszerű szabály, mindig hasznos segítségére lehetsz a tanácstalan srácaidnak.

A táplálkozás fejezetben leírtak ismeretében kérdd játékosaidtól, alakítsák ki saját napi rutinjukat!

Miért fontos ez? Mert ha a hétköznapokban kialakít egy napi rutin, akkor a mérkőzés napján is ahhoz alakítja a napját. A napi rutin olyan bázis lesz a gyereknek, melyben a felesleges izgalomnak nincs helye. Támpontot, védettséget ad neki. Mivel a napi rutint minden nap végre kell hajtani, kevesebb fölös energiája marad a mérkőzés miatt önmaga stresszelésére.

A felnőtt játékos is szenvedi, ha gyerekkorában nem alakul ki a napi rutinnal járó védettség.

Felébredve a délután rá váró meccs reggelén, azt mondja: „Huhh, de fásult vagyok, gyorsan megiszom egy kávét”. Stresszes, ingerült, mert nyomasztja a délutáni meccs. Amúgy meg talán nem is kávézik. Tesz-vesz délelőtt, és járatja az agyát, „Jaj, még mindig nem pörgök, gyerünk, ebéd után bedobok még egy kávét!”.

Elindul a meccsre, de nem érzi jól magát, mert a két kávé, amihez nem volt hozzászokva, bizony megterhelte a szervezetét. Gyorsan vesz hát egy energia italt is, amit útközben megiszik. Mire beér az öltözőbe, össze-vissza ver a szíve, fáj a gyomra, a vérnyomása is ingadozik, ezért megkérdi az egyik játékostársát, hogy mit tegyen? Az meg azt javasolja: „Szerintem igyál egy energia italt!”. Megiszik még egy energia italt. Na puff! Ettől végképp fejre áll az emésztési rendszere, és a pályára kilépve már nem is tud teljesíteni. A meccs végén azt mondja magának: „Nem értem, pedig egész héten milyen jó formában voltam! Nem értem…”.

Megismerve az anyagot, fogadjunk, hogy Te már nem csodálkozol ezen.


7. lecke

Az utolsó leckében részletesen bemutatom Neked a KIDDY11 utánpótlásprogram reform-edzésanyagát.

Az anyag a program eddig tanult elméleti részére épülve, a gyakorlatban is bemutatja Számodra, miként taníthatod meg játékosan, élvezhetően, mégis hatékonyan a gyermekeknek a meccs közben előforduló, valóságos helyzetek kezelését, a stílusos labdarúgást. Amellett, hogy a futballközpontú, színes gyakorlatfüzérek sokszor önmagukban is megállják helyüket, elemeikben is remek kiegészítői lehetnek a hagyományos futballedzéseknek.

A feladatok átgondoltak, alaposan felépítettek és a gyakorlatban is sikerrel teszteltek.

Ám mint minden más edzésprogram sikerének, úgy ennek is a rendszeresség a titka.

Következetes edzésekkel e gyakorlatok kiemelkedően rövid idő alatt meghozzák a várt eredményt: a pozitív irányú tartós és látványos játékminőség változást. A gyakorlatok megismertetnek, érthetően, és könnyen elsajátíthatóvá tesznek minden olyan helyzetet és helyzetmegoldást, melyekbe a srácok a gyerekmeccsek, a később profi futballmérkőzések során is, élesben beleszaladnak. Bár a feladatok egymásra épülnek, akár modulként, a kipróbálás szintjén is ajánlom egy-egy gyakorlat kiragadását, mert ha kellő alapossággal fordulsz egy adott gyakorlat felé, és a gyerekek is megértik a feladat lényegét, látható változást érhetsz el már az első alkalom után!

Rendszeres gyakorlással mindössze 6-9 hét alatt valóban látványos, kiugró teljesítményt produkálnak a gyerekek!

Ez az idő elég, hogy Te is megtanuld a gyakorlatok lényegét, felépítését, és utána már személyre vagy akár csapatra szabottan, önállóan is alakíthatod majd azt.

A gyakorlatok bármilyen pályán játszhatóak, füves, beton, salak vagy rekortán pályán, műfüvön, teremben, grundon, stb.

A leckében gyakran előfordul a kinesztézia kifejezés. Emlékeztetőül: ez alatt az embernek azt a képességét értjük, hogy tudat alatt kontrollálni és értékelni képes tárgyak részeinek egymáshoz és a külvilághoz viszonyított helyzetét és mozgási irányát. Nem más ez, mint erőadagolás. „Mert tudnom kell, mekkora erővel rúgjam meg a labdát, hogy oda menjen ahová én szeretném, közben éreznem, tudnom, ismernem kell a saját testem térbeli orientációját is!” (Ez utóbbi főleg a test- test elleni küzdelemnél fontos.)

Többször találkozhatsz majd a sávfoci kifejezéssel is. A sávfoci megnevezés, a vonalfoci analógiájára született. A sávfociban nincs külön kijelölt kapu, hanem az egész, a pályát határoló sávterület egyben gólsáv is. Variációtól függően ide kell belevezetni, vagy ebben a sávban kell megállítani a labdát, a szabályos gólért.

Mit érdemes még tudnod a tananyagban megismerhető gyakorlatok leírásairól?

A tájékozódáshoz, kereséshez, olvasgatáshoz nagy segítségedre lehetnek azok a címkék, melyekkel már az előző leckékben ismertetett feladatok leírásánál is találkozhattál.

Bennük minden, Téged érdeklő információt egyszerűen és gyorsan megtalálsz az adott feladatra vonatkozóan. A plusz információk megkönnyítik a tájékozódást, rendszerbe foglalt egységes felépítésük gyors segítséget tud nyújtani, akár edzés közben is! A gyakorlatokat sorszámmal, és – egyrészt a gyerekekre gondolva, másrészt a későbbi könnyebb beazonosíthatóság kedvéért is – külön fantázianévvel is elláttam. Tekintettel, hogy az eddigieknél most lényegesebb nagyobb információt tartalmaznak ezek a címkék, gyorsan végigfutok rajtuk, melyiket, miért érdemes keresni, egy adott gyakorlaton belül.

1. Címke – Értékskála

Miben erős, miben fejleszt ez a gyakorlat?

Itt szerepel a feladatok technikai, taktikai, erőnléti, egyéni játék, és csapatjáték értéke. Az értékskála 1-5-ig terjed. Az 1-es gyenge, az 5-ös kifejezetten erős jelenlétet takar az adott feladatban. Így mindig könnyen kiválaszthatóak a csapat aktuális igényeinek megfelelő gyakorlatok.

2. Címke - Szükséges

Hány játékosra, milyen és mennyi eszközre lesz szükségem?

A feladatok megvalósításához játékosokra és eszközökre van szükséged. Ebben a címkében mindig megtalálod az adott játékhoz tartozó ideális gyereklétszám és eszközszükséglet leírását. A létszámajánlás nem kötött, személyes mérlegelés alapján természetesen el lehet térni tőle, de az ajánlott gyereklétszám tudja igazán biztosítani a gyakorlat minőségét, úgy a leghatékonyabb az adott gyakorlat.

3. Címke - Feladat

Mi a feladat? Mi a lényege? Mekkora terület kell hozzá? Kinek mit kell tenni? Mik a szabályok?

Részletes leírás a feladatról, és minden, az adott játékkal kapcsolatos szabályról, elvárásról.

4. Címke - Variáció

Hogyan tehetném dinamikusabbá, pergősebbé, vagy éppen trükkösebbé, nehezebbé az adott gyakorlatot?

Ebben a címkében a játéknak további változat ajánlásai lapulnak. A változtatásokkal tovább fokozhatod a tempót, színesítheted, csavarhatod a játékot! Lehetőségeidnek csak a fantázia szab határt!

5. Hasznos

Miért jó ez a gyakorlat? Milyen készségeket fejleszt? Milyen hatást vált ki a gyerekekből? Miért érdemes gyakorolni?

A pszichés, fizikai, stílus környezeti hatások mellett sok fontos, általánosságban is jól használható információt is olvashatsz ebben a címkében.

6. Címke - Tipp:)

Mire figyeljek? Mire figyeljenek a gyerekek? Mit kell még tudnom erről a gyakorlatról?

Minden itt leírt feladat a gyakorlatban is folyamatosan alkalmazott, tesztelt. A tesztelések eddigi tapasztalataiból merít a Tipp:) címke. Egyfajta súgó, melyben egy - két mondatban leírva megtalálod, hogy az adott feladatban szülőként, edzőként, tanárként mire figyelj oda kiemelten, és mire érdemes felhívnod a gyerekek figyelmét!

Alkalmazd, használd, gyakoroltasd, és Tiéd lesz a legnagyobb elismerést, amit csak kaphatsz a srácoktól: az együtt érző, együtt mozgó, és egymást ismerő lelkes gyerekcsapat, a tiszta és szép játék, üdítő, pergő támadásokkal, hatásos védelemmel, technikás passzokkal, és gyönyörű gólokkal!



7 héten át, napi egy liter rostos narancslé. Ennyibe kerül a Focititok, melynek ismeretével és alkalmazásával Te is kihozhatod gyermekedből, játékosaidból a legtöbbet.

Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel. Tonk Emil